תזונת ספורט לטבעונים 

chef-4020722_640

בעבר, הטבעונות נתפשה כתנועה מחתרתית, שרבים לא ידעו כלל לאפיין אותה או להסביר מה עומד מאחורי המילה. בשנים האחרונות, וכנראה הודות לזוכת תכנית מציאות מפורסמת, הטבעונות עברה לקידמת הבמה וכיום אין איש שלא יודע או שומע על אורח החיים המאד ייחודי: צריכת מזון מהטבע בלבד – ללא כל זכר למזונות מן החי. 

 

הטבעונות לא אומצה רק על ידי מובילי דעת קהל ועל ידי מסעדות שמגישות תפריטים טבעוניים, אלא גם על ידי קהילת הספורטאים. המיתוס הנפוץ היה כי מתאמנים לא יכולים להרשות לעצמם להיצמד אל תפריט תזונה טבעוני, אך כיום ברור כשמש כי גם טבעונים יכולים ליהנות מתפריט תזונת ספורט איכותי, מזין ומאוזן.

 

מעבר לכך שניתן לבסס תפריט של תזונת ספורט לטבעונים, הרי שאותם ספורטאים יכולים ליהנות גם מהאפשרות לרכוש את המוצרים הבאים:

  • חטיפי חלבון טבעוני

  • ג'ל אנרגיה טבעוני

 

אורח החיים הטבעוני – האתגר האמיתי של תזונאי הספורט

כאמור וכידוע, אנשים החיים על פי אורח החיים הטבעוני צורכים מזון מהטבע בלבד. עבור קהילת הספורטאים מדובר על גזרה של ממש לכאורה, זאת מאחר וצריכת החלבון נקשרת בעיקר עם ביצים, דגים, גבינות ובשר. האתגר הגדול לא נובע בעקבות מחסור במזונות עשירים בחלבון, אלא בכך שיחסי הציבור שלהם הם לא מהטובים שיש. עבודותו של תזונאי הספורט היא לא רק לבנות תפריט תזונה מאוזן בהתאם למשקל המתאמן ואופי האימונים שלו, אלא גם להתאים לו תפריט ההולם את אורח חייו והעדפותיו באשר לתזונה.
הקליקו כאן כדי לקרוא  על תוספי תזונה לספורטאים!

 

בין המזונות שישולבו בתפריט שלכם לטובת צריכת חלבון איכותית: טופו, עדשים, קינואה, טחינה, אגוזים ועוד. 

 

החשיבות של תזונה איכותית בצמוד לתכנית האימונים

כידוע, לאורך האימונים מגיעים השרירים למצב של שחיקה בעקבות המאמץ הרב. על מנת לבנות את השרירים מחדש מיד לאחר האימון (בדגש על צריכה במסגרת חלון האפשרויות), הרי שיש לצרוך מזון מומלץ ומתאים המבוסס על השילוב של חלבון + פחמימה. כל עוד הגוף לא יקבל את שהוא צריך, הרי שהשרירים ימשיכו בהדרגה בתהליך השחיקה ולא יבנו. במילים אחרות? התוצאות מהאימונים לא ישתקפו על גופכם כפי שאתם מצפים.

 

"חלבונים ופחמימות? מה פתאום! אני לא מכיר מתאמן שצורך פחמימות"

אפרופו יחסי ציבור: הפחמימות זוכות ליחסי הציבור הגרועים ביותר, בטח שבהקשרים של בריאות וספורט. לצד פחמימות ריקות שאכן לא יתרמו לגופכם דבר, גם ישנן פחמימות נפלאות שמטיבות עמכם. במקרה הזה של תזונת ספורט לטבעונים ובכלל, אפשר לומר בזהירות כי החלבונים מעט "מנצלים" את הפחמימות. מדוע? משום שעל מנת שהם יבצעו את עבודתם כנדרש בגופכם, הם זקוקים למטען של הפחמימה. השידוך בין החלבון לפחמימה למעשה מעצים את החלבון ואת תפקודו, וכך הוא גם מטיב יותר עמכם. 

 

מזונות עשירים בחלבון לקהל הטבעונים

אינכם זקוקים לתזונאי ספורט בכדי לדעת אילו מזונות עשירים בחלבון, אלא שאתם זקוקים לו על מנת לבנות עבורכם תפריט מאוזן עם כמויות התואמות את אופי הפעילות שלכם. במידה ואתם טבעונים בתחילת דרכם, הכירו גם אתם את המזונות העשירים בחלבו שיחליפו את הבשר, הדגים, הביצים והגבינות:

  • ירקות

  • זרעים שונים (לדוגמא: זרעי צ'יה)

  • אגוזים (לדוגמא: קשיו)

  • דגנים מלאים

  • קטניות 

 

צריכת אנרגיה איכותית – גם במהלך האימון!

אם ישנו דבר שחוששים ממנו בעיקר המתאמנים הטבעונים הוא לא מהארוחה שלפני או אחרי האימון, אלא דווקא מצריכת האנרגיה הנדרשת במהלך האימון. בעוד מתאמנים אחרים יכולים לצרוך חטיפים ואבקות ללא כל הגבלה, הרי שקהל הטבעונים מוגבל (אבל רק לכאורה). לשמחת המתאמנים שנצמדים אל אורח החיים הטבעוני, ישנם גם חטיפי חלבון ללא מרכיבים מהחי, וכך גם ג'ל אנרגיה. גם את צריכת מוצרים אלו יש לחשב במסגרת התפריט שלכם עם תזונאי הספורט.
בקרו באתר של ALLIN כדי לקרוא על צריכת חלבונים:
https://www.allinpro.co.il/

 

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
איציק בן-דוד

איציק בן-דוד

איציק בן-דוד הוא איש מקצוע בתחום השיפוצים מעל 8 שנים. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת יחד עם אביו בחברת בנייה, איציק החליט לצאת לדרך חדשה עם חברת שיפוצים עצמאית. נוסף על אהבת הבנייה, איציק אוהב לכתוב ומפרסם מאמרים מקצועיים מכל תחומי בעלי המקצוע.

השאירו תגובה

proworld.co.il - כל הזכויות שמורות - 2013. כל העתקה של תוכן אסורה במפורש אלא אם ניתנה הסכמה בכתב מבעל האתר.

גלול למעלה