חוק ההתיישנות – האם הוא זהה לכולם?

administration-agreement-banking-blur-618158

אם לא יצא לכם לשמוע עד כה על חוק ההתיישנות, מצבכם טוב וזה אומר שאין לכם כל עניין בדין הפלילי של מדינת ישראל. מאידך, אם יצא לכם לשמוע על חוק ההתיישנות ואתם רוצים לדעת כמה זמן צריך לעבור עד שיחול עליכם חוק ההתיישנות, חשוב שתדעו שכל פשע סוחב איתו מספר שנים שונה זה מזה ועל כן, הבאנו לכם דוגמאות.

מאחר וחוק ההתיישנות לא זהה לכולם, מה אומר חוק ההתיישנות?

חוק ההתיישנות במדינת ישראל נקבע לפי כובד הפשע האמור. כך, אם קיימת לכם עבירה בתיק הפלילי אך שמרתם על אזרחות נכונה וטובה במשך מספר שנים, תוכלו לבקש ממשטרת ישראל את תעודת היושר שלכם המצהירה על כך שאין כל רבב בתיקכם הפלילי. 

קחו בחשבון שמחיקת תיק פלילי אינה באמת מוחקת את התיק הפלילי שלכם, אלא משאירה אותו נוכח רק אצל גורמים רלוונטיים שלרוב, לא מפריעים להלך החיים הכללי.

לדוגמא, אם ישבתם תקופת מאסר של עד 3 שנים, התנהגתם כראוי, החזרתם את חובתכם לחברה ותיקנתם את דרככם, תוכלו לאחר 10 שנים לבקש את מחיקת התיק הפלילי ולקבל את תעודת היושר מהמשטרה. זאת בהתאם לתנאים ובהתאם לפשיעה. תקופה של כמה חודשים במאסר תיתן לכם את האפשרות לחכות 7 שנים עד למחיקת התיק.

כמו כן, קטינים אינם נעדרים מחוק ההתיישנות וגם כאשר מדובר בפשע של קטין, יהיה עליו לחכות כ-7 שנים עד שיוכל למחוק את תיקו הפלילי, גם אם בזמן הזה הפך לבגיר.

קחו בחשבון שאת הרישום הפלילי ניתן למחוק במקרים בהם חל חוק ההתיישנות ולא היו עבירות מאז העבירה המדוברת. יתרה מכך, במידה ונפתח על שמכם תיק משטרתי וזה נסגר מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור, אין התיק ייסגר באופן אוטומטי אך תוכלו לאחר תקופה לבקש את מחיקת התיק מהרשומות.

לסיכום,

חוק ההתיישנות קיים עבורכם, עבור האפשרות שלכם לתקן את דרכיכם ולאפשר לכם לצאת חזרה אל שוק העבודה, החברה והמשפחה ללא כתמים מיותרים בתיקכם האישי, הפלילי והמשטרתי. אם אתם לא רוצים לעבור את התהליך הזה לבד, תוכלו תמיד להיוועץ בעורך דין פלילי ולהיעזר בו בכל הנוגע לתיק שלכם.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
איציק בן-דוד

איציק בן-דוד

איציק בן-דוד הוא איש מקצוע בתחום השיפוצים מעל 8 שנים. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת יחד עם אביו בחברת בנייה, איציק החליט לצאת לדרך חדשה עם חברת שיפוצים עצמאית. נוסף על אהבת הבנייה, איציק אוהב לכתוב ומפרסם מאמרים מקצועיים מכל תחומי בעלי המקצוע.

השאירו תגובה

proworld.co.il - כל הזכויות שמורות - 2013. כל העתקה של תוכן אסורה במפורש אלא אם ניתנה הסכמה בכתב מבעל האתר.

גלול למעלה