הוצאת דיבה – מתי קיימת חובת הוכחת נזק?

הוצאת דיבה - מתי קיימת חובת הוכחת נזק?

כל הנושא של לשון הרע והוצאת דיבה זה נושא מורכב. לא מדובר בעבירה חוקית גורפת מצד אחד היות ואם זה היה כך מדובר היה בהגבלת חופש הביטוי. מסיבה זו מגדירים את העבירה של לשון הרע כעבירה אשר הובילה לכך כי התובע נפגע בפגיעה ממשית בעקבות ההתבטאות או כאשר היה פוטנציאל פגיעה ממשי.

מסיבה זו לא תמיד ימהרו בתי המשפט לקבוע פיצויים לאדם אשר מצא את עצמו נפגע בעקבות לשון הרע.

אלמנט הפומביות בעבירת לשון הרע

חשוב לדעת כי אלמנט הפומביות זהו דבר שיש לו תפקיד מאוד מרכזי. זאת בגלל שקיימת הנחת מוצא אשר על פיה רק אמירה שהיא הושמעה בפני רבים רק היא עשויה לפגוע בשמו הטוב של האדם. למעשה כאשר מדובר בהתבטאות אשר היא נאמרה רק בין שני אנשים בלבד לא תוכל לקבל מקום של הגנה כי במקרה כזה אין את הפגיעה בשם הטוב של האדם אשר עליו דברו לשון הרע.

הוכחת נזק

מובן אם כן כי תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק ממשי שארע בעקבות  דברי לשון הרע, הרי שאין כל סיכוי כי בית המשפט יתייחס אל הדברים או יורה כי יש לפצות את האדם אשר עליו דברו לשון הרע.

כאשר אדם מוצא את עצמו נפגע בעקבות דברי לשון הרע שנאמרו עליו הוא צריך להוכיח שני דברים עיקריים. ראשית יש את מרכיב הפרסום. אם אין את מרכיב הפרסום הרי שלא תהיה קיימת כלל עילת התביעה. מנגד, יש גם צורך להוכיח כי ישנה או הייתה כוונה מצדו של הפוגע כוונה לפגוע. כלומר, אם נאמרה אמירה כלשהי אשר הובילה לפגיעה אך האדם שאמר את הדברים עשה זאת מתוך תום לב ללא כל כוונה נסתרת או גלויה, הרי שגם כאן אי אפשר יהיה להגדיר את הדברים כלשון הרע.

נעזרים בעורך דין

חשוב לדעת כי בכל מה שקשור לנושא של תביעת לשון הרע, חשוב לפנות אל עורך דין העוסק בתחום הספציפי הזה של עבירות שלון הרע על מנת להוכיח כי אכן נעברה העבירה.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
איציק בן-דוד

איציק בן-דוד

איציק בן-דוד הוא איש מקצוע בתחום השיפוצים מעל 8 שנים. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת יחד עם אביו בחברת בנייה, איציק החליט לצאת לדרך חדשה עם חברת שיפוצים עצמאית. נוסף על אהבת הבנייה, איציק אוהב לכתוב ומפרסם מאמרים מקצועיים מכל תחומי בעלי המקצוע.

השאירו תגובה

proworld.co.il - כל הזכויות שמורות - 2013. כל העתקה של תוכן אסורה במפורש אלא אם ניתנה הסכמה בכתב מבעל האתר.

גלול למעלה