האם ניתן למחוק עבר פלילי?

למחוק עבר פלילי

עבר פלילי של כל אזרח מורכב ממידע על כל תיקי החקירה שנפתחו נגדו, הרשעות ופסקי דין שקיבל בכל אחד מהתיקים הללו עקב כתב האישום.

ההרשעה בכל אחד מהתיקים מהתיקים הללו מעידה כי האזרח ביצע את המעשה הפלילי ולכן התקיים בנושא זה דיון משפטי ונקבע לו עונש .

השלכותיו של רישום פלילי על כל אדם

עצם העובדה שאדם מסוים הוא בעל עבר פלילי, עלולה ליצור עבורו מצבים בחיים שבהם לא יוכל להתקדם בדרכים נורמטיביות בה כל אדם אחר יכול. לדוגמה עיסוק במקצועות ספציפיים הדורשים אמון בין איש המקצוע לבין הציבור כמו שמאי או סוכן ביטוח.

מחיקת עבר פלילי

לאור הקושי שנוצר בעקבות קיומו של התיק הפלילי, קיימת מגמה לאפשר לכל אדם לפתוח דף חדש כדי שיקיים אורח חיים נורמלי במישור החברתי, התעסוקתי והאישי.

חוק המרשם הפלילי קובע כי לכול הרשעה קיימות שתי תקופות של התיישנות:

תקופת התיישנות על המידע במרשם הפלילי בלבד.

תקופת מחיקה של תיק פלילי.

תום תקופת ההתיישנות

לאחר ההתיישנות, המידע על ההרשעה לא יהיה שיקול והאזרח גם לא יהיה חייב למסור על כך מידע.

פסילה בשל הרשעה יכולה להתבצע רק בפרק הזמן שנקבע בחוק וגם היא תתבטל עם תום פרק ההתיישנות.

תקופת המחיקה

מתום תקופת ההתיישנות מתחילה תקופת המחיקה בת עשר שנים בדרך כלל. בפרק זמן זה רק גופים ספציפיים מקבלים הרשאה לראות הרשעות פליליות שהיו בעבר.

בתום תקופה זו, המידע אינו חשוף לעיני כל, אך במקרים יוצאי דופן גופים מסוימים יוכלו לעיין במידע כמו נציגי הוועדה למינוי שופטים, נציגי הממשלה, צה"ל, משטרת ישראל, השב"כ, היועץ המשפטי לממשלה.

בקשת חנינה מנשיא המדינה

אדם בעל עבר פלילי המעוניין לבטל או לקצר את תקופת ההתיישנות ולמחוק את כל ההרשעות הפליליות שלו יכול להגיש בקשה לנשיא המדינה, לגבי ההרשעות הפליליות שלו בלבד. ניתן לעשות זאת דרך עו"ד פלילי ברמת גן.

הנשיא בוחן כל בקשה לגופה כשהעיקרון המנחה הוא התחלת חיים חדשים ללא כתמי העבר. אם הנשיא מאשר בקשה זו, מתבטלת או מתקצרת תקופת ההתיישנות ונמחקות ההרשעות הפליליות.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
איציק בן-דוד

איציק בן-דוד

איציק בן-דוד הוא איש מקצוע בתחום השיפוצים מעל 8 שנים. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת יחד עם אביו בחברת בנייה, איציק החליט לצאת לדרך חדשה עם חברת שיפוצים עצמאית. נוסף על אהבת הבנייה, איציק אוהב לכתוב ומפרסם מאמרים מקצועיים מכל תחומי בעלי המקצוע.

השאירו תגובה

proworld.co.il - כל הזכויות שמורות - 2013. כל העתקה של תוכן אסורה במפורש אלא אם ניתנה הסכמה בכתב מבעל האתר.

גלול למעלה