למי מגיעה האפשרות להגיש בקשת חנינה

בקשת חנינה

מהי חנינה?

חנינה היא החלטת ממשלה לאפשר לפטור אדם מאשמה בעבירה לכאורה או בעבירה משפטית אחרת, כאילו המעשה מעולם לא התרחש. ניתן לתת את החנינה לפני הרשעת העבירה או לאחריה, בהתאם לחוקי השיפוט.

חנינות בעולם

ניתן להעניק חנינות במדינות רבות כאשר אנשים רואים שהם הוכיחו כי הם "שילמו את חובם לחברה", או שהם נחשבים ראויים להם באופן אחר. חנינה מוצעת לעיתים לאנשים שהורשעו שלא בצדק או שטוענים כי הורשעו שלא בצדק. בתחומי שיפוט מסוימים של מדינות מסוימות, קבלת חנינה עשויה להעלות באופן מרומז הודאה באשמה; בחלק מהמקרים ההצעה לחנינה והבקשה נדחית.

מקרים של הרשעה פסולה מטופלים בימינו לעתים קרובות יותר בערעור ולא באמצעות חנינה

עם זאת, לפעמים מוצעת חנינה כאשר אין חולק על חפותה כדי להימנע מעלויות הכרוכות במשפט חוזר. חנינה ממלאת תפקיד חשוב מאוד בעת ביצוע עונש מוות.

מנגנון למאבק בשחיתות

חנינה נתפסת לעיתים כמנגנון למאבק בשחיתות, ומאפשרת לרשות מסוימת לעקוף הליך שיפוטי לקוי כדי לשחרר מישהו שנראה שהורשע בטעות. חנינות יכולות גם להוות מקור למחלוקת. במקרים קיצוניים ניתן לראות בחנינות מסוימות מעשי שחיתות של גורמים רשמיים בצורה של מתן חסינות אפקטיבית כחסדים פוליטיים של מקורבים.

קראו גם על: איך נערכים לחקירה פלילית

חנינה בישראל

בישראל יש לנשיא את הכוח לחון עבריינים או לתת להם חנינה. החנינה ניתנת בעקבות המלצת שר המשפטים. כל אדם רשאי לפנות לנשיא המדינה ולבקש כי תיבחן בקשתו להתערבות הנשיא במקרה שלו.

לאחר פרשת קו 300 הנשיא חיים הרצוג הוציא חנינה לארבעה מחברי השב"כ לפני אישום. מעשה יוצא דופן זה היה הראשון מסוגו בישראל.

סמכות החנינה הינה סמכות של "חסד ורחמים" הנתונה לנשיא המדינה והמיועדת למקרים חריגים בלבד.

בקשת חנינה מהנשיא באמצעות עורכי דין ממשרד מנשה – רון משרד עורכי דין פלילי מנוסים יוצאי פרקליטות היא האופציה הטובה ביותר עבורכם. אל תתפשרו עם בחירה שהיא פחות מהטובה ביותר. מדובר פה על החופש שלכם ועל החירות שלכם מחוץ לכותלי הכלא.

המידע באדיבות עו"ד מנשה רון

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
איציק בן-דוד

איציק בן-דוד

איציק בן-דוד הוא איש מקצוע בתחום השיפוצים מעל 8 שנים. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת יחד עם אביו בחברת בנייה, איציק החליט לצאת לדרך חדשה עם חברת שיפוצים עצמאית. נוסף על אהבת הבנייה, איציק אוהב לכתוב ומפרסם מאמרים מקצועיים מכל תחומי בעלי המקצוע.

השאירו תגובה

proworld.co.il - כל הזכויות שמורות - 2013. כל העתקה של תוכן אסורה במפורש אלא אם ניתנה הסכמה בכתב מבעל האתר.

גלול למעלה