אגרנות כפייתית – מהי, על מה היא מעידה ואיך להתמודד עם התופעה?

אגרנות כפייתית

תופעת האגרנות מעידה על אובססיה

אגרנות כפייתית היא תופעה שמעידה על אובססיה להתנהגות מסוימת, במקרה הזה מתבטאת אגרנות כפייתית בצורך לאגור חפצים מכל הבא ליד. אפשר למצוא אותם ברחוב, אפשר למצוא אותם בין חברים, אפשר אפילו לרכוש מוצרים חדשים שלא יהיה בהם שימוש. מה שקורה במרחב הפרטי הוא שהחפצים הנאגרים משתלטים על כל חלקה טובה בבית ולא מאפשרים מגורים סטריליים ונעימים בבית. כשמדובר באגרן אחד שחי עם משפחה זה יוצר חיכוכים ומתיחויות כי בעלי הבית רוצים לגור בשקט ובלי הסתבכויות של חרקים ומזיקים וחוסר סטריליות בעוד שהאגרן עצמו נלחם כדי להמשיך בתחביבו – אגירה של מוצרים שמתישהו הוא בטוח שיהיה להם שימוש.

 

איך להתמודד בכוחות עצמכם עם אגרן סרבן?

לפני הכל, קחו נשימה עמוקה. קשה לשכנע אגרן כפייתי שיש לו בעיה. פעמים רבות הטיפול יהיה גם באמצעים פסיכולוגיים וגם באמצעות תרופות נגד אובססיה וחרדות. אתם לא רופאים ואם אתם חושדים שמישהו מהקרובים לכם לוקה בתופעה של אגרנות כפייתית תוכלו לשוחח איתו בעדינות ולהציע לו עזרה. תחילה, הזמינו חברת פינוי דירה שתגיע לפנות את כל התכולה המיותרת ותותיר את המקום ראוי למגורים. החברה תנקה ותחטא כל חלקה בבית ותותיר מרחב לחיות בו כראוי. אחר כך ותוך כדי תוכלו לפנות גם לרופא המשפחה ולהתייעץ איתו לגבי האגרן. אם הוא מגיע בכוחות עצמו זה סימן שהוא מוכן לשינוי, אבל אם הוא לא מוכן להודות בבעיה וממשיך לפעול על פי הדרך הישנה תצטרכו להיות סבלניים כלפיו ולשכנע אותו באמצעים משכנעים שהכל לטובתו והגיע הזמן לשינוי.

 

מה כוללת אגרנות?

אגרנות כפייתית יכולה לכלול כל דבר, החל מבגדים שאספתם ברחוב ועד רהיטים שבורים, רהיטים ישנים, מוצרי חשמל מקולקלים או ניתנים לתיקון, מכתבים, ספרים שנמצאו, ציורים, בקבוקים, אבנים, מסמכים, צעצועים, כלי נגינה, חפצי נוי, קופסאות,  ובעצם כל דבר שפעם היה לו שימוש וכיום לא. האגרן אוגר ואוגר כי הוא מאמין באמת שמתישהו הוא יצטרך את כל מה שאגר, הוא עושה זאת במטרה לתקן ולשפץ את המוצר, אך בפועל יעברו שבועות, חודשים ואפילו שנים עד שכולם יבינו שאין באמת שימוש במוצרים שנאגרו.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
איציק בן-דוד

איציק בן-דוד

איציק בן-דוד הוא איש מקצוע בתחום השיפוצים מעל 8 שנים. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת יחד עם אביו בחברת בנייה, איציק החליט לצאת לדרך חדשה עם חברת שיפוצים עצמאית. נוסף על אהבת הבנייה, איציק אוהב לכתוב ומפרסם מאמרים מקצועיים מכל תחומי בעלי המקצוע.

השאירו תגובה

proworld.co.il - כל הזכויות שמורות - 2013. כל העתקה של תוכן אסורה במפורש אלא אם ניתנה הסכמה בכתב מבעל האתר.

גלול למעלה