מרד בכלא 6 – מה בדיוק קרה שם?

מרד בכלא 6

לאורך השירות הצבאי, ישנם חיילים שעולים למשפט המסתיים בעונש לא קל: מאסר בפועל בכלא 4 או בכלא 6. החשש הגדול המציף את החיילים לפני הכניסה לכלא מבוסס בעיקר על אי הוודאות ועל קושי ההסתגלות אל מרחב זר, נוקשה ולא מוכר.

 

לא אחת נאמר כי לא באמת ניתן להעביר את החוויה שבכלא, פשוט כי לא באמת ניתן להעביר אותה במילים. איש אינו יכול לדעת מה עובר על האסירים הנכלאים מאחורי סורג ובריח מלבדם. השהות בכלא אינה חוויה קלה, ובשנת 1997 הקושי הגדול גרם לאסירים לפעול ולצאת במרד שיצר כותרות ענק בארץ ובעולם – מרד בכלא 6. מה בדיוק קרה שם?

 

אוגוסט 1997 – מרד בכלא 6

על פי עו"ד גיל באיער, בכלא הצבאי ישנם חוקים ברורים, משמעת גבוהה ודרישות נוקשות. מרבית האסירים אכן מצייתים לכל החוקים, אך ישנם אלו שהחליטו לצאת כנגד המערכת והתנאים והם אלו העומדים מאחורי המרד הגדול. לפני כ-22 שנים, בשיא עונת הקיץ, החלו מספר חיילים לצאת במרד אסירים גדול שיזכר לעוד דורות. אותם חיילים שפצחו במרד, הצליחו להגיע למצב בו הם כלאו את הסוהרים שלהם בחדר האוכל בבית הכלא, זאת לאחר שהם הצליחו לגנוב מהם את מכשירי הקשר האישיים ואת צרור המפתחות שלהם.

 

מה הוביל למרד הגדול בקיץ 1997?

לטענת האסירים שהובילו את המרד בתאריך 8.9.1997, היחס שהם ספגו היה משפיל, מזלזל וכמעט לא אנושי. במקום לשבת באפס מעשה ולחוות את אותן ההשפלות, הם יצאו בפעולה אקטיבית כנגד הממונים עליהם. אותם אסירים הצליחו לתפוס תשעה סוהרים, ונכון להיום מדובר על המרד הגדול ביותר שידע בית כלא צבאי בישראל.

 

לאורך יותר מיממה, כ-25 שעות ליתר דיוק, הצליחו האסירים להחזיק את הסוהרים שלהם כבני ערובה מבלי שאלו יכלו לעשות דבר. לאורך התקרית, היו נסיונות לנהל משא ומתן במטרה לסיים את האירוע. בסופו של דבר, כעבור קצת יותר מיממה, הושג הסכם פשרה:

  • האסירים מתחייבים לשחרר את בני הערובה
  • מעתה ישופרו תנאי הכליאה של החיילים האסירים
  • מנהיגי המרד לא יעמדו לדין על התנהגותם

 

לכאורה, היה נראה כי תנאי ההסכם הם ניצחון למנהיגי המרד, אך ציפתה להם הפתעה בלתי צפויה: בעוד הם כיבדו את חלקם בהסכם ואכן שיחררו את הסוהרים, הצדדים שניהלו מולם משא ומתן ידעו לאורך כל הדרך כי זוהי מניפולציה שתפקידה לגרום להם לסגת מעמדתם. בסופו של דבר, מנהיגי המרד הידוע בשמו מרד כלא 6, נענשו בחומרה ועברו מן הכלא הצבאי אל הכלא האזרחי.

 

מאז ועד היום – מה השתנה?

האם מרד בכלא 6 יצר שינוי תפיסתי בהתנהגות של הסוהרים כלפי האסירים? נדמה כי רק האסירים בעצמם יוכלו לחוות את דעתם על התנהגות הסוהרים כלפיהם. אם מתקמדים לרגע בנעשה מאז קיץ 1997, ניתן לראות כי המערכת ניסתה להפיק לקחים:

  • כיום, עונש המאסר ניתן לאחר שמוצו אפשרויות אחרות ורק במקרים של עבירות קשות
  • מועברים לאסירים תכנים לימודיים וחינוכיים לאורך השהות בכלא
  • ישנה תכנית נהלים חדשה בנושא שימוש בכוח פיסי של הסוהרים כלפי האסירים
  • בתי הכלא שופצו והורחבו בכדי לאפשר תנאי כליאה נאותים יותר

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על: סגירת תיק משטרתי

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest
איציק בן-דוד

איציק בן-דוד

איציק בן-דוד הוא איש מקצוע בתחום השיפוצים מעל 8 שנים. לאחר מספר שנים של עבודה משותפת יחד עם אביו בחברת בנייה, איציק החליט לצאת לדרך חדשה עם חברת שיפוצים עצמאית. נוסף על אהבת הבנייה, איציק אוהב לכתוב ומפרסם מאמרים מקצועיים מכל תחומי בעלי המקצוע.

השאירו תגובה

proworld.co.il - כל הזכויות שמורות - 2013. כל העתקה של תוכן אסורה במפורש אלא אם ניתנה הסכמה בכתב מבעל האתר.

גלול למעלה